Udruženje Gradjanski aktivizam je u 2023/2024 godini realizovalo projekte u okviru 10 javnih poziva.
Retrospektiva realizovanih projekata prikazana je u nastavku:
1. “RP Map” – Edukacija mladih o važnosti zaštite životne sredineProjekat “RP Map” realizovan je uz finansijsku podršku Ekofonda i usmjeren je na edukaciju djece i mladih uzrasta od 9 do 18 godina o ključnim ekološkim pitanjima. Cilj projekta bio je razvijanje ekološke svijesti i podsticanje aktivnog angažmana mladih u zaštiti prirode.
• Projekat je finansiran od strane Eko-fonda.
• Dužina trajanja projekta: 6 mjeseci
Glavne aktivnosti projekta:
• Organizacija interaktivnih radionica, predavanja i terenskih posjeta.
• Edukacija mladih o otpadu, deponijama i opasnostima nepropisnog odlaganja.
• Strukturisani moduli obuhvatili su ciklus otpada, reciklažu i ekološke rizike.
• Kampanje i prezentacije usmjerene na podizanje svijesti u lokalnim zajednicama.
• Saradnja sa stručnjacima iz oblasti ekologije koji su mladima pružili dodatna znanja i praktična rješenja.
• Kreiranje platforme za povezivanje mladih ekologa i podsticanje razmjene ideja.
Kroz ovaj projekat, postigli smo značajan odjek u zajednici, angažovali veliki broj mladih i doprinijeli formiranju nove generacije ekološki osviještenih pojedinaca.
2. “Folklor riznica tradicije i kulture” – Promocija i očuvanje kulturne baštine Crne Gore
Projekat “Folklor-riznica tradicije i kulture” realizovan je u cilju promocije i očuvanja kulturnog naslijeđa Crne Gore kroz istraživanje i dokumentovanje rada kulturno-umjetničkih društava.
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva kulture i medija
• Dužina trajanja projekta: 11 mjeseci
Glavne aktivnosti projekta:
Komunikacija i saradnja sa kulturno-umjetničkim društvima radi definisanja termina posjeta.
Terenski obilazak i snimanje folklornih društava u različitim crnogorskim gradovima.
Istraživanje o potrebama i izazovima sa kojima se susreću KUD-ovi, uključujući anketiranje 350 članova.
Montaža, produkcija i postprodukcija dokumentarnog filma pod nazivom “Čuvari tradicije”.
Distribucija i prikazivanje filma na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.
Izrada i distribucija publikacije “Priče Kulturno-Umjetničkih Društava Crne Gore”, koja sadrži analize, intervjue i arhivski materijal.
Kampanja vidljivosti i promocije putem digitalnih i tradicionalnih medija.
Rezultati projekta:
Uspješno realizovan i emitovan dokumentarni film na nacionalnim televizijama.
Izdato 500 primjeraka publikacije sa analizom i preporukama za unapređenje statusa KUD-ova.
Povećana svijest javnosti o značaju folklora kroz preko 20.000 pregleda filma i više od 30 PR objava.
Uspostavljena saradnja sa lokalnim i nacionalnim medijima na promociji kulturne baštine.
Projekat je dao značajan doprinos očuvanju kulturnog identiteta Crne Gore i jačanju položaja folklornih društava kroz dokumentovanje i promociju njihovog rada.
3.”Ekološkom sviješću do adekvatnijeg upravljanja otpadom” – Razvoj ekološke svijesti, osnov za ekološki napredak
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva ekologije prostornog planiranja i urbanizma
• Dužina trajanja projekta: 6 mjeseci
1. Edukacija učenika u osnovnim i srednjim školama:
Edukacije su uspješno organizovane u saradnji sa srednjim školama (SSŠ “Ivan Uskovović” i SEŠ “Mirko Vešović”) na temu upravljanja otpadom.
Plan edukacije i prezentacija su pripremljeni od strane stručnih saradnika i poslati školama.
Edukacije su obuhvatile ključne teme kao što su komunalni otpad, razvrstavanje otpada, i reciklaža. Nakon realizacije edukacija, tim je usvojio izvještaj o učinku i definisao prostor za poboljšanje.
2. Situaciona analiza – Deponije:
Dokument analize deponija je podijeljen u četiri ključne oblasti: kategorizacija deponija, klasifikacija otpada, trenutna situacija, i potencijalna rješenja.
Radna verzija je odobrena od strane koordinacionog tima i proslijeđena nadležnim institucijama (Ministarstvo i inspekcija).
3. Kampanja i dokumentarni film: Kampanja, koja uključuje tradicionalne i digitalne medije, fokusirana je na podizanje svijesti o problemima vezanim za upravljanje otpadom.
Snimanje dokumentarnog filma, kao centralni element kampanje, obradio je problem nelegalnih deponija i lošeg odlaganja otpada. Film ima edukativnu funkciju i cilj je podizanje ekološke svijesti kod građana, posebno mladih, sa planiranom distribucijom putem sajta i društvenih mreža. Aktivnost je realizovana uz pomoć profesionalnih snimatelja, montažera i scenarista.
4. “Očišćeno sjutra” – Podizanje svijesti o pravilnom upravljanju otpadom kroz različite aktivnosti
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva ekologije prostornog planiranja i urbanizma
• Dužina trajanja projekta: 6 mjeseci
Organizovane su edukacije za učenike srednjih škola u Crnoj Gori, sa ciljem da ih upoznaju s principima rada sanitarnih deponija, načinima odlaganja otpada, reciklažom i negativnim posljedicama nepravilnog odlaganja. Edukacija je sprovedena u SSŠ “Ivan Uskoković”, a sledeća edukacija planirana je za SEŠ “Mirko Vešović”. U ovoj fazi je edukovano 50 učenika.
Izrađena je brošura s uputstvima za pravilno odlaganje otpada, uključujući smjernice za sortiranje otpada i promociju reciklaže. Brošura je štampana i distribuirana u Podgorici, Baru i Kolašinu, sa planiranim širenjem na 2.000 mladih i djece.
Razvijena je kampanja koja uključuje edukativni dokumentarni/animirani film o pravilnom odlaganju otpada, njegovim pozitivnim uticajima na životnu sredinu i produžavanje vijeka sanitarnih deponija. Film je plasiran putem društvenih mreža i zvaničnih sajtova, čime je informisano 15.000 građana.
Kroz ove aktivnosti, cilj je povećati ekološku svijest, promovisati pravilno odlaganje otpada i reciklažu među mladima, a rezultati su već postignuti sa velikim brojem informisanih građana.
5. “Zaštitimo jedni druge” – Prepoznaj, spriječi i prijavi trgovinu ljudima
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva unutrašnjih poslova
• Dužina trajanja projekta: 6 mjeseci
Projekat je uspešno realizovan i svi planirani ciljevi su ostvareni prema predviđenim indikatorima. Aktivnosti su sprovedene prema planu, a rezultati su pozitivno uticali na jačanje kapaciteta relevantnih institucija, kao i na povećanje svijesti među ciljnim grupama.
Projektni tim je formiran, aktivnosti su sprovedene prema planu, a interna evaluacija omogućila kontinuirano praćenje i prilagođavanje. Sumirani rezultati pokazuju uspešnost realizacije.
Edukacije na temu “Trgovina ljudima – uloga institucija” je uspešno realizovana za 40 zaposlenih u Upravi policije i Tužilaštvu, što je unaprijedilo njihove kapacitete za rad na prevenciji trgovine ljudima.
Edukacija “Prepoznaj – Spriječi – Prijavi” – Pripremljena edukativna brošura, distribuirano je 360 primjeraka, a preko 1.500 lica je informisano o problemu trgovine ljudima. Pozitivan uticaj je potvrđen kroz povratne informacije.
Edukativni film je snimljen i distribuiran, kampanja je sprovedena sa više od 20.000 pregleda, a javnost je informisana o prevenciji trgovine ljudima.
Finalni izvještaj je uspješno pripremljen i predstavljen donatoru, a projekat je ocijenjen pozitivno kroz internu i eksternu evaluaciju.
Ukupno, projekat je ostvario sve ciljeve, doprinoseći boljoj informisanosti i podizanju svijesti o trgovini ljudima i preventivnim mjerama.
6. “Restart” – Kroz solidarnost, hrabrost i dostupnost resursa, žene mogu pronaći snagu da izađu iz začaranog kruga nasilja i izgrade život pun dostojanstva, sigurnosti i samopoštovanja
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva rada i socijalnog staranja
• Dužina trajanja projekta: 11 mjeseci
Projektom je obuhvaćeno 20 žena koje su bile žrtve nasilja ili su se našle u okruženju žena žrtvi nasilja, u starosnoj dobi od 18 do 65 godina, a dolazile su iz Podgorice, Mojkovca i Rožaja. Cilj projekta bio je pružiti im psihološku, pravnu i ekonomsku podršku, kako bi izašle iz začaranog kruga nasilja.
Korisnice su bile aktivno uključene u aktivnosti kroz individualne sesije sa stručnim saradnicima, a prije početka aktivnosti, od njih je traženo da odaberu oblasti u kojima žele primati pomoć. Fleksibilnost u odabiru pružila im je mogućnost da se fokusiraju na jedan, dva ili sva tri vida osnaživanja, zavisno od njihovih potreba.
Projekt je imao značajan uticaj na korisnice, razvijajući svijest o različitim oblicima nasilja i zakonitim mehanizmima za izlazak iz nasilja. Takođe, naglasio je važnost prevencije nasilja i pozitivnih promjena u životima korisnica. Očekivane promjene u zajednici i životima korisnika uključuju bolje razumijevanje prevencije nasilja, kao i osnaživanje žena u pravnom, psihološkom i ekonomskom smislu, što će im pomoći da unaprijede kvalitet života i aktivno učestvuju u društvenim procesima.
7. “Rodna ravnoteža” – Svaka promjena počinje s jednim korakom, a svaki korak ima potencijal da stvori snažan uticaj na zajednicu
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava
• Dužina trajanja projekta: 7 mjeseci
Projekt je imao značajan uticaj na korisnike, sa fokusom na povećanje svijesti o važnim temama, razvoj vještina i znanja, promjenu stavova i ponašanja, te jačanje samopouzdanja i participacije korisnika. Kroz edukativne aktivnosti i podršku, korisnici su stekli bolje razumijevanje i aktivnije se uključili u društvene procese, čime je poboljšan kvalitet njihovog života.
Konkretne promjene uključuju povećanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti, jačanje podrške za prava žena, smanjenje predrasuda i diskriminacije, te poboljšanje kvaliteta života ranjivih grupa kroz bolje obrazovne i zapošljavajuće prilike. Projekt je postavio temelje za dugoročne pozitivne promjene u društvu, usmjerene na postizanje rodne ravnopravnosti. Nije bilo odstupanja u odnosu na prijavu, a sve promjene su bile pažljivo usklađene s ciljevima projekta.
8. “Za aktivniju participaciju” – Kroz zajednički rad, strpljenje i angažman, možemo postići promjene koje će ostaviti dugoročan pozitivan uticaj na društvo u cjelini
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava
• Dužina trajanja projekta: 11 mjeseci
Projekat je imao za cilj unapređenje političke inkluzije osoba s invaliditetom u Crnoj Gori, sa fokusom na edukaciju i promociju političkog angažmana ove populacije. Uključio je 350 lica sa invaliditetom, 20 zaposlenih u lokalnim samoupravama Zeta i Tivat, te 20 predstavnika civilnog sektora. Aktivnosti su obuhvatale anketiranje, edukaciju o političkim pravima, kao i razmjenu mišljenja o smanjenju diskriminacije.
Edukacije su sprovedene za službenike opština Zeta i Tivat, a učesnici su diskutovali o lokalnim akcijama za smanjenje diskriminacije i predložili poboljšanja. Projektne aktivnosti su imale značajan uticaj, povećavši svijest o političkoj inkluziji osoba s invaliditetom i podržavajući njihov angažman u političkom životu, posebno žena.
Konkretne promjene uključuju poboljšanje znanja o pravima osoba s invaliditetom, identifikaciju izazova u lokalnim samoupravama i podsticanje razvoja inkluzivnih strategija. Nema izvještaja o odstupanjima u sprovođenju aktivnosti, a projekat je realizovan bez značajnih prepreka.
Partnerska organizacija pružila je ključnu logističku i tehničku podršku, što je omogućilo efikasnu realizaciju projekta i unaprijedilo njihove kapacitete za buduće slične aktivnosti.
9. “Zajednička kuća” – Projekti koji se bave afirmacijom prava manjinskih naroda i antidiskriminacijom nisu samo prilika za poboljšanje života pojedinaca, već i za izgradnju društva koje cijeni različitost i promoviše jednakost
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava
• Dužina trajanja projekta: 7 mjeseci
Projekat je imao snažan uticaj na korisnike kroz nekoliko ključnih područja. Kroz edukaciju o pravima manjinskih naroda i antidiskriminacionim politikama, korisnici su stekli nova znanja koja im omogućavaju bolje razumijevanje svojih prava i aktivno učešće u društvenim procesima. Projekat je takođe podstakao očuvanje kulturnog identiteta, motivišući pripadnike manjinskih naroda da njeguju svoje kulturne specifičnosti, što jača zajedništvo unutar zajednice. Aktivnosti su se fokusirale na povećanje svijesti, smanjenje predrasuda, kao i promociju antidiskriminacionih politika, čime su se stvarali temelji za inkluzivnije društvo. Dugoročno, projekat doprinosi jačanju društvene kohezije i smanjenju socijalnih razlika unutar zajednice.
Kroz saradnju s partnerskim organizacijama, obezbjeđeni su potrebni logistički resursi i podrška, što je omogućilo uspješnu realizaciju aktivnosti. Bez značajnijih prepreka, projekat je usmjeren ka stvaranju trajnih promjena i omogućavanju ravnopravnosti za sve članove društva.
10. “Informisan potrošač – zdravija konkurencija” – Podižući svijest o važnosti zaštite potrošačkih prava dovodi se do jačanja potrošačke zaštite u društvu
• Projekat je finansiran od strane Ministarstva ekonomskog razvoja
• Dužina trajanja projekta: 5 mjeseci
Projekat je obuhvatio 350 potrošača iz Podgorice, Mojkovca i Kolašina, starosti od 18 do 70 godina, sa naglaskom na mlađu populaciju i žene (60% žena, 40% muškaraca). Ciljna grupa je selektovana prema starosnoj dobi i polu, s fokusom na potrošače između 16 i 30 godina.
Korisnici su učestvovali u projektu kroz edukaciju o potrošačkim pravima i načinu prijave povreda tih prava. Tom prilikom im je dostavljen informator o osnovnim pravima i postupcima za prijavu povreda putem online platforme potrošač.me.
Uticaj projekta ogleda se u povećanoj informisanosti korisnika o njihovim pravima, što će stimulisati prijavu povreda. Takođe, građani su obučeni o mehanizmima zaštite svojih prava i procesima koji im stoje na raspolaganju.
Kroz realizaciju projekta, nivo svijesti o zaštiti potrošača u zajednici je podignut, što će doprinijeti efikasnijoj zaštiti prava potrošača. Projekat nije pretrpio nikakva odstupanja od originalne prijave.