Analiza izbornog pravnog okvira za unapređenje političke participacije osoba sa invaliditetom

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da je u okviru projekta “Za aktivniju participaciju”, koji realizuje NVU “Građanski aktivizam” u saradnji sa NVU “Jadranski horizonti”, a finansiran je sredstvima Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, objavljena analiza izbornog pravnog okvira. Autor ovog značajnog dokumenta je Siniša Gazivoda, advokat i član Tužilačkog savjeta Crne Gore.

Analiza se bavi ključnim pitanjima i izazovima s kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom u ostvarivanju svojih političkih prava. Ističe se da su osobe sa invaliditetom često suočene sa brojnim administrativnim, arhitektonskim i drugim barijerama koje otežavaju ili onemogućavaju njihovu političku participaciju. Nažalost, trenutna praksa pokazuje da država više postavlja nego što uklanja ove barijere.

Dokument detaljno analizira pravni okvir koji uređuje aktivno i pasivno biračko pravo, te prikazuje dobre uporedne prakse koje bi mogle biti implementirane u naš pravni sistem kako bi se unaprijedio položaj osoba sa invaliditetom. Iako je pravni okvir u određenim segmentima dobro postavljen, praksa je često diskriminatorna, a postoji značajan prostor za unapređenje pravnog okvira i uvođenje mjera koje bi poboljšale političku participaciju osoba sa invaliditetom.

Naglašeno je da uvođenje novih mjera, pa i onih predloženih u ovom dokumentu, treba razmatrati uz učešće organizacija koje se bave zaštitom prava osoba sa invaliditetom. Primjeri arhitektonskih barijera pokazuju da norme, bez njihove dosljedne primjene, nemaju mnogo efekta. Država mora posvećeno i neselektivno sprovoditi norme jer je to suština vladavine prava.

Takođe, dokument se bavi i tehničkim aspektima izbornog procesa koji moraju biti u pristupačnim formatima, uključujući birački spisak, dokumente, i informacije na biračkom mjestu. Dobre prakse uključuju pristupačne forme za zaštitu biračkih prava i omogućavanje prigovora zbog nepristupačnosti biračkih mjesta.

Predložene su i mjere za unapređenje informisanja birača, uključujući prevod na znakovni jezik i pristupačne formate informacija koje političke organizacije trebaju obezbijediti. Takođe se razmatra uvođenje kvota za osobe sa invaliditetom u političke procese, što bi moglo biti značajan korak ka efektivnoj političkoj participaciji.

Kroz izbornu reformu predviđa se i dodatno finansiranje za političke partije koje među svojim članovima imaju osobe sa invaliditetom, što bi moglo doprinijeti njihovoj većoj uključenosti u političke procese.

Ovaj dokument predstavlja značajan korak ka boljoj političkoj participaciji osoba sa invaliditetom i pozivamo sve relevantne institucije da ozbiljno razmotre preporuke i preduzmu potrebne mjere.

Za više informacija i preuzimanje dokumenta, posjetite sledeći link: Građanski aktivizam – analiza izbornog zakonodavstva iz ugla OSI (2)

 


Napomena: Stavovi iznijeti u analizi ne odražavaju stavove Donatora.