Konferencija “Zabrana višestruke i višesektorske diskriminacije lica sa invaliditetom”

U utorak 3. oktobra, u okviru aktivnosti definisanih projektom “OSIgurajmo jednakost”, a u organizaciji NVU “Građanski aktivizam”, održana je konferencija pod nazivom “Zabrana višestruke i višesektorske diskriminacije lica sa invaliditetom”  koja je održana u prijatnom ambijentu hotela Cue u Podgorici. Ova konferencija okupila je stručnjake, aktiviste, predstavnike civilnog sektora i javnih institucija kako bi razmotrili ključne aspekte i izazove u vezi sa pravima ljudi sa invaliditetom.

Konferenciju je, uz srdačnu dobrodošlicu, otvorio programski direktor NVU “Građanski aktivizam” Luka Dedić i tom prilikom se osvrnuo na trenutnu situaciju u oblasti poštovanja prava osoba sa invaliditetom i upoznao prisutne sa realizovanim i planiranim projektnim aktivnostima u pogledu širenja svijesti o problemima sa kojima se lica sa invaliditetom suočavaju u svojoj svakodnevnici.

Nakon toga, ministar ljudskih i manjinskih prava, gospodin Fatmir Đeka, istakao je aktuelne napore koje Crna Gora ulaže kako bi unaprijedila prava osoba sa invaliditetom i dao kratak osvrt na planu sprovođenja strategijskog okvira u ovoj oblasti.

Ambasadorka Italije u Crnoj Gori, gospođa Andreina Marsela, podijelila je italijansko iskustvo u promociji prava osoba sa invaliditetom kao zemlje članice Evropske unije i pružila dragocjene perspektive za dalji razvoj ove politike u Crnoj Gori.

Tema pravne zaštite i unapređenja prava osoba sa invaliditetom sa aspekta Uprave policije bila je obrađena od strane gospodina Nikole Terzića, VD direktora Uprave policije. Apostrofirao je da je Uprava policije spremna da sarađuje sa NVO sektorom na planu kreiranja okvira za dodatne obuke službenika Uprave policije na planu poštovanja prava osoba sa invaliditetom.

Drugi dio konferencije posvetili smo ulozi nevladinih organizacija u promociji i zaštiti prava osoba sa invaliditetom. Goran Macanović, izvršni direktor NVO “Savez slijepih Crne Gore”, i Marina Vujačić, izvršna direktorica NVO “Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore”, podijelili su svoja iskustva u dosadašnjem radu, prepreke sa kojima se svakodnevno susrijeću i konstatovali nedovoljno dobru komunikaciju između nadležnih tijela i NVO posvećenih ovoj politici.

Pravosuđe i pravosudne institucije u službi zaštite osoba sa invaliditetom bile su teme koje je pokrio gospodin mr Siniša Gazivoda, advokat i član Tužilačkog savjeta. Gazivoda se osvrnuo na određene nedostatke pravnog okvira i istakao potrebu za neophodnošću unaprijeđenja legislative u oblasti po ugledu na zemlje EU.

Posebnu pažnju smo posvetili i praktičnoj ulozi policije u zaštiti osoba sa invaliditetom, a gospođa Tamara Pavićević, glavni policijski inspektor, podijelila je trenutno stanje i preporuke. Pavićević se osvrnula na realnu ulogu Uprave policije kao važnog činioca za građenje povjerenja sa osobama sa invaliditetom koje se susrijeću sa nekim vidom dikriminacije.

U dijelu posvećenom medijskoj pokrivenosti i osvješćivanju javnosti o pravima osoba sa invaliditetom, Željka Mirković istakla je ključnu ulogu novinara u informisanju i senzibilizaciji javnosti. Apostrofirala je važnost objektivnog i pažljivog izvještavanja kako bi se stvorila veća svijest o izazovima i potrebama osoba sa invaliditetom, doprinoseći tako inkluzivnijem društvu.

Konferencija se završila intenzivnom diskusijom i iznošenjem zaključaka. Učesnici su imali priliku da postave pitanja, izraze svoje stavove i razmotre načine za dalje unaprjeđenje prava osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori.

Izvršna direktorka nevladinog udruženja “Građanski aktivizam” Jelica Begović  istakla je da je konferencija dio projekta “OSIgurajmo jednakost” koji se sprovodi u partnerstvu sa nevladinim udruženjem “Jadranski horizonti” i finansiran je od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.