Sa zadovoljstvom vam predstavljamo brošuru pripremljenu u okviru projekta „Rodna ravnoteža“ koji sprovodi NVU Građanski aktivizam u saradnji sa NVO Crnogorski ženski lobi. Ovaj projekat je finansiran od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore po odluci broj 08-056/23-623/110.
Muško nasilje nad ženama u digitalnom okruženju predstavlja kontinuum rodno zasnovanog nasilja kojem su sve žene potencijalno izložene, bez obzira na socijalni status, obrazovanje, seksualno oprjedeljenje, etničku pripadnost, starost ili neku drugu demografsku karakteristiku. Digitalno okruženje, sa svojom nejasnom granicom između privatnog i javnog, postavlja pitanje kako prepoznati i definisati nasilje koje se dešava u fizički neopipljivom, digitalnom prostoru.
Ovo nasilje dokazuje postojanje hijerarhija moći i patrijarhalnih normi u digitalnom svijetu. Kada se žena ne ponaša na određeni, “poželjan” način, odnosno kada krši ‘patrijarhalna pravila igre’, njeno ponašanje biva sankcionisano intenziviranjem nasilnih praksi sa ciljem da se “vrati na svoje mjesto”.
Mizoginija i seksizam su se prilagodili novom digitalnom okruženju, i nisu ograničeni samo na govor mržnje, već imaju jasne odlike rodno zasnovanog nasilja.
Sadržaj brošure obuhvata definiciju digitalnog nasilja, zatim njegove oblike, tipove nasilnika na internetu, specifičnosti digitalnog nasilja, zatim posljedice koje digitalno nasilje može imati ali i oblike zaštite i podrške.
Digitalno rodno zasnovano nasilje nesrazmjerno više pogađa djevojke i djevojčice samo zbog njihovog uzrasta i roda. Rodno zasnovano nasilje koje se dešava u digitalnom prostoru izoluje žene i reafirmiše patrijarhalne norme koje imaju tendenciju da kontrolišu žene i ograničavaju njihovu slobodu. Ovo zauzvrat proširuje rodnu nejednakost na sve prostore, ostavljajući ženama malo mjesta na kojima se mogu obratiti za podršku, bilo u digitalnom ili u fizičkom prostoru.
Nedostatak podobnijeg bavljenja ovom temom u institucijama i široj društvenoj zajednici takođe doprinosi da se digitalno nasilje održava u obimu u kom sada postoji, sa tendencijom daljeg usložnjavanja ukoliko se ne preduzmu hitne mjere po pitanju edukacije potencijalnih žrtava ili permanentne kampanje koje ukazuju na opasnosti i posljedice digitalnog nasilja, otkrivanje i sankcionisanje nasilnika koji primjenjuju digitalno nasilje.
Podrška i angažman svih su ključni elementi za stvaranje sigurnijeg i pravednijeg društva za sve.
Brošuru možete pogledati u nastavku: Informativna brošura – rodno neprihvatljivi govor i ponasanje na internetu