Koliko puta smo čuli rečenice poput: „Žena treba da bude dama, majka i supruga, a ne liderka“ ili „Muškarci su bolji u nauci i tehnologiji“? Takve izjave nisu samo zastarjele, već i štetne jer sputavaju žene da razviju svoje talente i ambicije. Svi imamo odgovornost da mijenjamo narative i podstičemo društvo da vidi žene kao ravnopravne i sposobne u svim oblastima. Kada djevojčice odrastaju u svijetu koji im govori da mogu sve, one zaista postižu nevjerovatne stvari. Borimo se za društvo u kojem su talenti i trud jedini kriterijumi uspjeha.
Jedan od najboljih primjera rušenja rodnih stereotipa u nauci i tehnologiji je Marie Curie, prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu – i jedina osoba u istoriji koja je osvojila Nobelovu nagradu u dvije različite naučne discipline (fizika i hemija).
Marie Curie – žena koja je dokazala da nauka nije samo za muškarce
🔹 Borba protiv stereotipa od samog početka
U vremenu kada su žene rijetko imale pristup visokom obrazovanju, Marie Curie se borila za svoje pravo na znanje. Pošto u Poljskoj nije mogla da studira, preselila se u Francusku, gdje je upisala Sorbonu i briljirala u oblasti fizike i hemije.
🔹 Otkrivanje radijuma i revolucionarni doprinos nauci
Zajedno sa svojim suprugom Pjerom Curiejem, otkrila je radioaktivnost, a kasnije i dva nova hemijska elementa – radijum i polonijum. Njeno istraživanje postavilo je temelje za razvoj moderne medicine, uključujući terapiju zračenjem za liječenje raka.
🔹 Dvostruka Nobelova nagrada i prepoznavanje u naučnom svijetu
Iako se suočavala sa predrasudama i otporom u akademskim krugovima, Marie Curie je postala prva žena koja je osvojila Nobelovu nagradu za fiziku (1903) i kasnije Nobelovu nagradu za hemiju (1911). Ipak, uprkos izuzetnim postignućima, često je bila isključivana iz naučnih akademija samo zato što je žena.
🔹 Inspiracija za generacije naučnica
Marie Curie je dokazala da žene ne samo da mogu biti uspješne u nauci, već da mogu mijenjati svijet. Njeno naslijeđe inspiriše generacije naučnica, inženjerki i istraživačica koje danas ostvaruju velike uspjehe u STEM oblastima.
Da je Marie Curie slušala one koji su tvrdili da „muškarci su bolji u nauci“, svijet bi bio uskraćen za njena otkrića. Njena priča pokazuje koliko je važno da rušimo stereotipe i djevojčicama poručimo da mogu postići sve što zamisle.